Ocieplenie poddasza na czym polega?

W domu jednorodzinnym często mamy styczność z poddaszem, które oddane jest do codziennego użytku. Jednak przed oddaniem pomieszczenia, w którym będzie się znajdować pokój o konkretnym przeznaczeniu jest to najczęściej sypialnia należy znajdujące się w nim poddasze dokładnie ocieplić, aby zminimalizować straty cieplne. W jaki sposób skutecznie wykonać ocieplenie? Dowiesz się o tym czytając ten artykuł.

Ocieplanie poddasza, a wybór odpowiedniego materiału

Warto zabierając się za ocieplanie poddasza zaopatrzyć się w wełnę mineralną z dodatkową warstwą folii aluminiowej. Zastosowanie takiej foli ma na celu odbić ciepło z powrotem do wnętrza. Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie wełna mineralna w matach lub płytach mających grubość min 25 cm. Tego typu materiał powinien być przycięty na szerokość wynoszącą ok 2 cm. Musi być ona większa niż rozstaw krokwi, gdyż w ten sposób wyeliminujemy powstałe szczeliny dzięki sprężystości wełny. Nie jest to równoznaczne z tym, że wełna mineralna to jedyny materiał, który możemy wykorzystać do ocieplenia naszego poddasza. Alternatywą jest bowiem styropian lub pianka  poliuretanowa.  

Ocieplanie poddasza krok po kroku 

Ocieplenie poddasza w 90% wykonywane jest dwu warstwowo, gdyż nie sposób zmieścić cały przeznaczony do ocieplenia materiał w krokwi, dlatego też pierwsza warstwa umieszczana jest między krokwiami. Następnie do całości montuje się poprzecznie ruszt i układa drugą warstwę ocieplenia. Kolejnym etapem jest przykręcenie płyty gipsowo kartonowej do tak przygotowanego wcześniej rusztu. Jeśli mamy do czynienia ze skośnym dachem to możemy ocieplić go także warstwą styropianu o odmianie EPS 50. Warto także dodać, że płyty powinny być przystosowane do łączenia  ich na pióro i wpust, przez co unikniemy powstania mostów termicznych. Obecnie dzięki nowym metodą mamy możliwość łączenia nawet trzech warstw izolacji. Możemy więc zastosować je w domach o różnym rozstawie krokwi bez użycia dodatkowych łat oraz różnego typu elementów mocujących.

Możesz również polubić